Zobacz szablony i moduły premium do Contao na Veello

Contao 3.4.0-beta1 dostępne

Ukazała się nowa wersja Contao oznaczona numerem 3.4.0-beta1. Jest to wersja testowa i nie powinna być używana do stron produkcyjnych.

Wsparcie SVG

Z inicjatywy Tristana Linsa, Contao 3.4 wspiera obrazki SVG i SVGZ. Obrazki mogą być edytowane w edytorze w menedżerze plików.

Responsywne obrazki

Martin Auswöger i Yanick Witschi wprowadzili nowe technologie takie jak element <picture> oraz atrybuty "sizes" i "srcset". W kombinacji ze skryptem picturefill.js, pozwala to na dodanie do strony responsywnych obrazków, które są wyświetlane klientowi w różnych rozmiarach w zależności od urządzenia i rozdzielczości.

Kolejność arkuszy stylów

Kolejność wewnętrznych i zewnętrznych arkuszy stylów jest teraz konfigurowalna w ustawieniach układu stron, więc wewnętrzne arkusze mogą być wstawione po zewnętrznych. Dodatkowo, pojawiła się opcja eksportu wewnętrznych arkuszy.

Dodatkowe klasy pól formularza

Kontenery wszystkich plików formularza we front endzie zostały wzbogacone o dodatkowe klasy CSS "widget" i "widget-<typ>".

Asynchroniczny JavaScript

Analogicznie do flagi "|static", która pozwala na załącznie plików JavaScript i CSS statycznie, dodana została flaga "|async", która pozwala na ładowanie plików JavaScript asynchronicznie za pomocą atrybutu "async".

Obrazki w TinyMCE

Od teraz możliwy jest wybór pomiędzy okienkiem strony i plików w TinyMCE, więc można załączać również pliki.

Aktywna strona w nawigacji

Aktywna strona w nawigacji teraz zawsze będzie wyświetlana jako link, jeśli URL zawiera jakieś parametry (np. podczas czytania newsa). Jeśli, przykładowo, otworzysz stronę "news/james-wilson-returns.html", to będzie możliwe kliknięcie w "news.html" w nawigacji.

Export motywu z plikami SQL

W Contao 3.4 możliwe jest przechowywanie plików SQL w katalogu szablonów, który jest połączony z motywem. Pliki SQL będą wówczas załączone w eksporcie i narzędzie instalacyjne automatycznie znajdzie je po imporcie motywu.

Zapobieganie atakom czasowym

W PHP 5.5 zostały dodane nowe funkcje do tworzenia i sprawdzania haseł by zapobiec atakom czasowym. Funkcje te są użyte w Contao 3.4, razem ze wsparciem dla PHP 5.4 i 5.3.

Zaloguj się, by skomentować

Jeśli odwiedzający nie jest zalogowany i opcja "zaloguj się, by skomentować" jest włączona, formularz komentarza będzie ukryty. Contao 3.4 dodatkowo wyświetli wiadomość "zaloguj się, by skomentować".

Pomiń obrazki bez danych meta

Dodano opcje pominięcia obrazków bez danych meta w galerii obrazków.

E-maile rejestracji i hasła

Teksty e-mail rejestracji i zapomnianego hasła wspierają teraz tzw. simple tokens (np. ##firstname##), które mogą być użyte do personalizacji tekstu.

Insert tag link_name

Nowy insert tag {{link_name}} wyświetla nazwę strony (w przeciwieństwie do {{link_title}}, który wyświetla tytuł strony).

Flaga DCA "doNotTrim"

Za pomocą flagi DCA "doNotTrim" możesz wstrzymać usunięcie znaków spacji na początku i końcu wprowadzonej wartości.

Nie-negatywne naturalne liczby

Dodano nowe wyrażenie regularne do walidacji nie-negatywnych liczb naturalnych, które może być użyte w DCA jako "rgxp"=>"natural".

Nowe hooki i callbacki

W Contao 3.4 pojawiły się nowe hooki:

  • compareThemeFiles
  • extractThemeFiles
  • exportTheme
  • sendNewsletter

Ponadto DCA wywołuje "onundo_callback" podczas odzyskiwania usuniętego rekordu.

Kamil Kuźmiński