Zobacz szablony i moduły premium do Contao na Veello

Contao 4.0.0-alpha1 dostępne

Dzisiaj ukazała się nowa wersja Contao oznaczona numerem 4.0.0-alpha1. Jest to wersja testowa, więc nie należy jej używać do stron produkcyjnych. Kompletna lista zmian dostępna jest w changelogu.

Ta wersja nadal koresponduje z wersją 3.3 jeśli chodzi o możliwości i dlatego nie zawiera jeszcze żadnego komponentu Symfony. Zostały jednak wprowadzone pewne fundamentalne zmiany, które mogą prowadzić do braku kompatybilności wstecznej (backwards compatibility).

Bindowanie .htaccess

Contao 4 już nie używa plików .htaccess i z tego powodu usuwa bindowanie web serwera Apache. Zamiast tego, został utworzony folder web/, który jest używany jako document root. Wszystkie publiczne pliki są przechowywane bezpośrednio tam lub podlinkowane za pomocą symlinków.

Pominięcie Safe Mode Hack

Safe Mode Hack, który był używany przy niewłaściwie skonfigurowanych serwerach, został pominięty w Contao 4. Z jednej strony, powodował on zbyt wiele problemów w przeszłości, z drugiej natomiast nie jest on kompatybilny ani z menedżerem rozszerzeń Compose, ani z Symfony.

Pominięcie wsparcia XHTML

W Contao 4 wsparcie XHTML zostało pominięte, co znaczy, że od tej chwili możesz generować tylko strony HTML5. Szablony z rozszerzeniem .xhtml zostały usunięte i układy stron wspierają tylko wynikowy format HTML5.

Obecne strony XHTML muszą zostać przekonwertowane na HTML5.

Użycie krótkich tagów

Nowa wersja Contao wymaga PHP przynajmniej w wersji 5.4, która zawiera wsparcie dla krótkich tagów <?= jako zamiennik <?php echo. Wszystkie szablony zostały już dostosowane.

Kamil Kuźmiński