Zobacz szablony i moduły premium do Contao na Veello

Contao 4.12.0 dostępne

Ukazała się nowa wersja Contao 4.12.0. Wydanie to zawiera nowe funkcje, takie jak rozszerzone identyfikatory locale, grupę gości, ulepszony element Markdown, scentralizowane zarządzanie JSON+LD, wsparcie dla szablonów Twig i Symfony 5.3, i wiele więcej.

Rozszerzone identyfikatory locale

Od teraz wszystkie dostępne identyfikatory locale mogą być używane jako język w strukturze strony, na przykład de_Latn_CH@currency=EUR lub podobne oprócz de i de_CH. Dzięki temu wielojęzyczne strony internetowe mogą być jeszcze lepiej dostosowane do różnych grup docelowych.

Do tego dochodzi nowy voter bezpieczeństwa, który może sprawdzić przynależność do grupy.

Grupa gości

Wcześniej strony, artykuły i elementy treści mogły być udostępniane tylko określonym grupom użytkowników lub gościom. Nowa grupa gości również umożliwia teraz udostępnianie ich określonym grupom użytkowników oraz gościom.

Element treści Markdown

Element treści Markdown obsługuje teraz rozszerzoną składnię, która może być wykorzystywana np. do tworzenia tabel. Dodatkowo, zamiast wpisywać treść w pole tekstowe, można ją wczytać z pliku.

Pola wejściowe w menedżerze plików

Pola wejściowe w menedżerze plików mogą być teraz ograniczone dla poszczególnych grup użytkowników, więc np. redaktorzy mają dostęp tylko do metadanych.

Informacje o licencji

Pole wejściowe dla informacji o licencji zostało dodane do metadanych pliku. Informacje licencyjne są wyśwetlane w danych JSON+LD we frontendzie i mogą być analizowane przez usługi takie jak Google.

Pole "Potwierdź hasło"

Pole "Potwierdź hasło" zostało usunięte i zastąpione przełącznikiem "Pokaż hasło" w back-endzie, który pokazuje hasło w postaci zwykłego tekstu, jeśli jest to wymagane. Ze względów bezpieczeństwa działa to tylko dla nowych haseł, a nie dla haseł, które są już przechowywane w bazie danych.

Wyszukiwanie na stronie internetowej

Wyszukiwanie na stronie zostało ponownie zoptymalizowane i nie potrzebuje już pamięci podręcznej. Dlatego zadanie konserwacyjne "Wyczyść pamięć podręczną wyników wyszukiwania" zostało usunięte.

Intl dla języków i krajów

Zamiast utrzymywać osobne listy dla języków i krajów, w przyszłości będziemy używać komponentu Symfony Intl. To również wspiera więcej kodów językowych niż nasza poprzednia implementacja.

Tryb ścisły MySQL

Jeśli MySQL nie działa w tak zwanym "trybie ścisłym", dane mogą zostać obcięte przy zapisie i nie jest zapewniona integralność danych. Z tego powodu narzędzie instalacyjne Contao ostrzega teraz, gdy tryb ścisły nie jest włączony.

Twig

Dzięki niestrudzonym wysiłkom Moritza, możliwe jest teraz używanie szablonów Twig w Contao, a także zastępowanie szablonów Contao szablonami Twig.

Połączenie dwóch silników szablonów jest bardzo skomplikowane, więc zdecydowaliśmy się oznaczyć tę funkcję jako @experimental na razie. Nasza obietnica BC nie ma zastosowania do funkcji eksperymentalnych, co oznacza, że API może się zmienić w każdej chwili!

Funkcje eksperymentalne są dobrym sposobem na to, by nowe funkcje były testowalne dla wszystkich, a jednocześnie elastyczne na niespodziewane problemy.

Scentralizowane zarządzanie JSON+LD

W Contao 4.12 wszystkie metadane, takie jak informacje schema.org czy konfiguracja crawlera, są wyprowadzane jako dane JSON+LD, a nie jako atrybuty inline w kodzie źródłowym HTML.

Kompatybilność z Symfony

Contao 4.12 jest kompatybilne z Symfony 4.4 i Symfony 5.2+.

Kamil Kuźmiński