Zobacz szablony i moduły premium do Contao na Veello

Contao 4.3.0 dostępne

Ukazała się nowa wersja Contao oznaczona numerem 4.3.0. Nowa wersja zawiera bardziej elastyczne własne sekcje szablonu, przycisk "zapisz i duplikuj", image service (dla developerów) i możliwość zamiany templatki formularza. Dodatkowo, motyw backend i wsparcie dla HTTP/2 zostało poprawione.

Własne sekcje szablonu

Własne sekcje szablonu nie są już ograniczone tylko do jednej pozycji. Od teraz mogą one być dowolnie przypisane do istniejących pozycji lub opcjonalnie skonfigurowane do użycia we własnej templatce.

Zapisz i duplikuj

Przycisk "zapisz i duplikuj" zapisuje aktualny element, duplikuje go i otwiera duplikat do edycji. W celu uporządkowania sekcji z przyciskami, część z nich została ukryta pod rozwijanym menu.

Trwające wydarzenia

Do tej pory trwające aktualne wydarzenia były zawsze pokazywane w liście wydarzeń. W Contao 4.3, możesz sam określić w ustawieniach modułu czy pokazywać czy ukrywać trwające wydarzenia.

Templatka formularza

Od teraz możliwe jest przypisanie własnej templatki nie tylko do pól formularza, ale również do samego formularza. W tym celu templatka form.html5 musiała zostać przemianowana na form_wrapper.html5.

Meta dane obrazków

Do tej pory podczas edycji meta danych obrazków dostępne było pole "tytuł", które było używane w atrybucie "alt". W Contao 4.3 są teraz oba pola "tytuł" i "alternatywny tekst".

Wsparcie HTTP/2

Łączenie plików .css i .js w jeden duży plik jest nieproduktywne używając HTTP/2 i dlatego można to teraz wyłączyć w ustawieniach szablonu strony.

Pokazywanie niewidocznych elementów

Od tej wersji funkcja "pokaż niewidoczne elementy" w podglądzie front end pokaże tylko nieopublikowane elementy, a nie jak do tej pory nieopublikowane oraz chronione elementy. Aby wyświetlić chronione elementy, musisz otworzyć podgląd front end z wybranym użytkownikiem.

Nawigacja klawiaturą

Od teraz wszystkie wizardy (np. wizard tabeli czy modułów) mogą teraz być w pełni nawigowane za pomocą klawiatury.

Klasy CSS dla rozmiarów obrazków

Możesz teraz dodawać jedną lub więcej klas CSS do rozmiarów obrazków.

Template loader

Po tym jak class loader został przeterminowany od Contao 4.0, teraz taki sam los spotkał template loader. Symfony resource finder znajdzie templatki automatycznie i będzie trzymało listę w pamięci cache.

Image service

Contao 4.3 wprowadza image service, który przejmuje wszystkie operacje związane z obrazkami i oprócz GDlib dodatkowo wspiera Imagick oraz Gmagick. Service wspiera klasyczne formaty obrazka jak również format SVG.

 

Migracja Symfony

Od teraz używamy Doctrine schemas do aktualizacji stuktury bazy danych w narzędziu instalacyjnym i z tego powodu jesteśmy kompatybilni z aktualizacjami bazy danych Doctrine ORM jak również Doctrine migrations. 

Dodatkowo, możesz definiować ustawienia localconfig.php w konfiguracji Symfony dodając je do namespace contao.localconfig.

Notatki dot. aktualizacji

Od wersji Contao 4.3 standardowa edycja używa nowej struktury plików Symfony 3.

Kamil Kuźmiński