Zobacz szablony i moduły premium do Contao na Veello

Contao 4.9.0 dostępne

Dzisiaj ukazała się nowa wersja Contao 4.9.0. To wydanie zawiera nowe funkcje takie jak crawler, widget SERP, dynamiczne pliki favicon.ico oraz robots.txt, lazy loading obrazków, kody zapasowe i mechanizm zaufanych urządzeń dla uwierzytelniania 2-stopniowego, kontrolę dostępu do elementów treści i pól formularza, uniwersalny picker tabeli, i wiele więcej.

Crawler

Crawler pozwala na przebudowanie indeksu wyszukiwarki oraz znalezienie nieprawidłowych linków. Możesz go uruchomić z panelu administratora lub z linii komend.

Widget SERP

Widget SERP ma na celu wyświetlenie metadanych strony (tytuł, opis, URL) podobnie jak robią to wyniki wyszukiwania Google. Rzeczywiste wyświetlanie przez Google może się różnić, ponieważ algorytm wyszukiwania Google jest złożony i indywidualny – np. Google może pokazać tekst ze strony zamiast jej opisu.

Widget również będzie działać, jeśli użytkownik nie ma dostępu do wszystkich pól metadanych i może być kompletnie wyłączony poprzez nie przydzielenie dostępu do tego pola w ustawieniach grupy użytkowników.

Dynamiczne pliki favicon.ico i robots.txt

W Contao 4.9, możesz zarządzać plikami favicon.ico i robots.txt w strukturze stron. Możesz zmienić ustawienia dla każdej domeny punktów startowych serwisu, które są zdefiniowane jako język awaryjny.

Aby funkcja działała, musisz usunąć obecne pliki favicon.ico i robots.txt po aktualizacji!

Lazy loading obrazków

Lazy loading obrazków może być włączony w ustawieniach rozmiarów obrazków i sprawi to, że Contao doda atrybut HTML loading="lazy". Przeglądarki wspierające ten atrybut (obecnie Chrome od wersji 76 oraz Firefox od wersji 75) zdecydują wówczas na "własną rękę", czy obrazek zostanie załadowany od razu, czy dopiero jak pojawi się w polu widzenia użytkownika.

Podgląd front end

Nowy pasek podglądu nie jest już częścią zestawu ramek, ale jest dodany bezpośrednio do kodu HTML strony. Z tego powodu tytuł oraz URL strony są od razu widoczne w przeglądarce i nie muszę być pokazane w pasku podglądu. Dodatkowo, przycisk odświeżenia nie jest już potrzebny, gdyż stronę można teraz odświeżyć poprzez F5.

Kody zapasowe i zaufane urządzenia

Uwierzytelnianie 2-stopniowe zostało wzbogacone o kody zapasowe oraz mechanizm zaufanych urządzeń. Możesz używać zapasowych kodów do zalogowania zamiast tokenu 2FA w przypadku gdy nie masz dostępu do swojego urządzenia 2FA lub gdy token 2FA już nie działa. Zaufane urządzenie to takie urządzenie, na którym nie musisz wprowadzać tokenu 2FA, nawet jeżeli uwierzytelnianie 2-stopniowe jest aktywne.

Zaufane urządzenie musi być potwierdzane okresowe (mniej więcej co 60 dni) poprzez podanie tokenu 2FA.

Kontrola dostępu do elementów treści i pól formularza

W Contao 4.9 w ustawieniach użytkownika lub grupy użytkowników możesz zdefiniować, do których elementów treści i pól formularza twoi użytkownicy będą mieli dostęp. Poprzednio, ta funkcja była dostępna przy zainstalowanym rozszerzeniu "ce_access", które to teraz jest zintegrowane z Contao.

Uniwersalny picker tabeli

Aliasy artykułu oraz elementów treści mogą być teraz wybrane za pomocą nowego pickera tabeli zamiast gigantycznego menu drop-down. To również znosi znane ograniczenie, które ograniczało elementy treści np. z newsów mogły być aliasowane tylko w innym newsie.

Range slider

Nowe pole formularza "range slider" pozwala ci na dodanie slidera, w którym można wybrać wartość lub zakres wartości pomiędzy określonym minimum a maksimum.

Migracje

Contao 4.9 posiada nowe framework do migracji baz danych, który w końcu całkowicie zastąpi koncept z plikami runonce.php. Migracje mogą być wykonane w instalatorze Contao lub w linii komend używając komendy contao:migrate. Tak więc, zależnie od twojego sposobu pracy, możesz teraz aktualizować swoją instalację Contao bez otwierania instalatora.

Zmiany dla developerów

Wszystkie zmiany dla developerów są dostępne w oryginalnym newsie.

Kompatybilność z Symfony

Contao 4.9 LTS jest kompatybilne z Symfony 4.4 LTS.

Kamil Kuźmiński